KYK borçlarını yapılandırmada son günler

7326 sayılı Bazı Alacakların Gene Yapılandırılmasına Ilişik Kanun kapsamında, 9 Haziran 2021 prestijiyle vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme mühleti şimdi geçmemiş öğrenim ve katkı kredisi borcu olanlar bu tarz şeyleri yapılandırabiliyor.

KYK borçlarını yapılandırmada son günler
Haber albümü için resme tıklayın

Yapılandırma kapsamındaki öğrenim ve katkı kredisinin borç asılları ile gecikme artırımı yerine, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranı temel alınarak güncellenen meblağın ödenmesi halinde birikmiş gecikme artırımının tamamının tahsilinden vazgeçiliyor.

Söz mevzusu borçlar, borçlunun tercihine nazaran peşin veya taksitler halinde ödenebiliyor. Taksitlerin ödeme müddetinin son gününün resmi tatile rastlaması halinde müddet, tatili izleyen birinci iş günü mesai saati sonunda bitecek.

Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde müracaat esnasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden biri seçiliyor. Birinci taksitin 30 Eylül 2021’e kadar, kalan taksitlerin de takip eden ikişer aylık periyotlar halinde ödenmesi gerekiyor.

Taksitle ödeme durumunda yapılandırılmış borçlara 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelere 1,09 oranında, 9 taksitte 18 aylık ödemelerde 1,135 oranında, 12 taksitte 24 aylık ödemelerde 1,18 oranında, 18 taksitte 36 aylık ödemede de 1,27 oranında katsayılar uygulanarak tahsilat gerçekleştirilecek.

Müracaat esnasında seçilen taksit sayısından daha azca taksitte ödeme yapılması mümkün bulunuyor. Bu durumda ödenecek meblağ, ilgili katsayıya nazaran düzeltilecek.

Peşin ödemelerde avantaj

Kanun kapsamında yapılandırılan borçların tamamının 30 Eylül 2021’e kadar ödenmesi halinde ise yapılandırılan borca katsayı uygulanmayacak. Yİ-ÜFE oranları temel alınarak hesaplanan meblağdan yüzde 90 indirim yapılacak.

Böylece peşin ödeme yapanlar, yapılandırılan borçlara rastgele bir katsayı uygulanmadığından taksitli ödemeye nazaran daha avantajlı olacak.

Taksitle ödeme seçeneği tercih edilerek yapılandırılan borca ilişkin birinci taksitin müddetinde ve tam ödenmiş olması kuralıyla kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme müddeti içinde 30 Kasım 2021’e kadar ödenmesi halinde de bu meblağa katsayı uygulanmayacak. Yİ-ÜFE oranları temel alınarak hesaplanan meblağdan yüzde 50 indirim yapılacak.

Yazılı olarak postayla müracaat yapacaklara “süre” uyarısı

Müracaatlar, 31 Ağustos 2021’e kadar Gelir Yönetimi Başkanlığının “www.gib.gov.tr”, “ivd.gib.gov.tr” web adresinden kullanıcı kodu ve gizyazı, e-Devlet şifresi ya da anında kayıt olunarak veya e-Devlet “www.turkiye.gov.tr” üstünden İnteraktif Vergi Dairesine girilerek bağlı olunan vergi dairesine şahsen veya posta yöntemiyle ya da diğer vergi daireleri vasıtasıyla yapılabiliyor.

Müracaatların yazılı yapılması durumunda, taahhütlü posta veya APS ile gönderilmesi halinde postaya verildiği tarih, adı posta ile gönderilmesi gerekir. Öğrenim dairesinin kayıtlarına intikal etmiş olduğu gün müracaat zamanı olarak dikkate alınacak. Bu sebeple posta yöntemiyle müracaat yapacakların söz mevzusu tarihleri dikkatle belirlemesi gerekiyor.

 Ödemelerde birinci 2 taksit kıymetli

Kanun kapsamında ödenmesi ihtiyaç duyulan taksitlerden 30 Eylül 2021 ve 30 Kasım 2021’e kadar birinci iki taksitin müddetinde ödenmemesi veya tamamlanmamış ödenmesi, birinci ikisinin müddetinde ödenmesine rağmen bir takvim senesinde ikiden fazla taksitin müddetinde ödenmemesi veya tamamlanmamış ödenmesi, müddetinde ödenmeyen. Tamamlanmamış ödenen taksit meblağlarının en geç son taksiti (peşin ödeme seçeneğinin tercih edilmesi halinde birinci taksiti) izleyen ay sonuna kadar ödenmesi gerekir. Ödemede gecikilen mühlet için gecikme artırımı oranında hesaplanacak geç ödeme artırımı ile beraber ödenmemesi halinde Kanun kararlarından yararlanma hakkı kaybedilecek.

Bu durumda borçlular, Kanun kapsamında yaptıkları ödemeler oranında imkandan yararlanabilecek.

Yapılandırılan borçlar, borçlunun tercihine nazaran peşin veya taksitler halinde, Gelir Yönetimi Başkanlığı web adresi “www.gib.gov.tr” üstünden, mutabakatlı bankaların banka kartı/kredi kartıyla, banka hesabından havale usulüyle ödenebilecek. Yabancı ülkede etkinlik gösteren bankalara ilişkin kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar vasıtasıyla, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine ödenebilecek.

Borç yapılandırması yürürlüğe girdi

https://kygm.gsb.gov.tr/

21 Ağu 2021 - 18:32 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.