Tüketim nedir? Tüketici kime denir?

İnsanların, gereksinimlerini doğrudan karşılamak (tatmin etmek) için, bir mal ya da hizmetin faydasından yararlanmasına tüketim denir. Bu mal ya da hizmeti kullanan kişi tüketicidir.

Tüketim nedir? Tüketici kime denir?
Haber albümü için resme tıklayın

Bir malın tüketilmesi mutlaka o malın yok edilmesi anlamına gelmez; malın faydasından azar azar ve sürekli olarak yararlanmak da tüketim sayılır. Bazı mallar vardır ki, bunların faydalan bir tek kullanışta tükenir, yani yok olurlar. Örneğin, ekmek, et yenilince, kömür yakılınca maddi varlıklarıyla birlikte fayda alan da yok olur. Bunlar, ömürsüz dediğimiz mallardır. Ama diğer bazı mallar vardır ki, bunlar bir kullanışta yok olmadıklarından, faydalarından uzun bir süre yararlanabiliriz. Ev, halı, mobilya, buzdolabı, radyo, TV gibi mallar böyledir. Bunlara ömürlü (dayanıklı) mallar diyoruz, ömürlü malların faydalan bir kullanışta bitmez, fakat her kullanışta biraz azalır.

Tüketim, ekonomik faaliyetlerin amacı ve son aşamasıdır. Tüketim sonunda malların faydalan tamamıyla ya da —ömürlü iseler— tüketilen miktarları kadar yok olurlar. Bu nedenle, bir malın gereksinimleri dolaylı olarak karşılaması, yani başka bir mal üretimi için kullanılması, tüketim sayılmaz. Örneğin, kömürün bir fabrikayı işletmek, yani başka bir mal üretmek için kullanılması tüketim değildir. Çünkü burada kömürün faydası yok edilmemiş, sadece nitelik değiştirerek, fabrikada üretilen diğer mallara geçirilmiştir. Oysa kömür ısınmak için kullanıldığı yani tüketildiği zaman faydası tamamıyla yok edilmiş olur.

Mal ne demektir? Çeşitleri nelerdir?

Gereksinimlerimizi gidermek niteliği olan maddi nesnelere mal denir. Mallar, serbest ve ekonomik mallar olarak ikiye ayrılırlar. Serbest mallar hiçbir emek harcanmadan elde edilebilen mallardır: Güneş ışığı, hava ve su gibi. Bunlar, ekonominin konusu dışındadırlar. Zamanımızda bunları bile serbest mal saymak güçleşmiştir. Çünkü bunlardan yararlanabilmek, yani temiz hava, temiz su ve bol güneşe kavuşabilmek için bile emek harcamak gerekmektedir. Ekonomik mallar emek harcanarak yani üretilerek elde edilebilen mallardır. Mal denince bu sonuncuları anlamak gerekir ve bunlar da iki gruba ayrılırlar:

a. Gereksinimlerimizi doğrudan gideren mallar. Bunlara tüketim mallan diyoruz. Yiyecekler, giyecekler, ev eşyaları ve gezinti yatları , binek arabaları ve konutlar gibi mallar bu gruba girerler.

b. Gereksinimlerimizi dolaylı olarak gideren mallar. Bunlara üretim mallan, sermaye malları ya da yatırım

malları diyoruz. Demir, çimento, makineler ve fabrika binaları gibi mallar bu gruba girerler.

Tüketici güveni geriledi

21 Ağu 2021 - 00:49 - Hukuk

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.