Akaryakıtta kayıtsız satışa set çekiliyor

Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kanun Teklifi Komisyon’da kabul edildi. Akaryakıt, tütün ve alkol sektöründe faaliyet gösterenlere 100 milyon TL’ye kadar teminat şartı geliyor.

Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele kapsamında yeni önlemler ve cezalar getiren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yasa teklifi Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yasa teklifinin gelecek hafta kanunlaştırılması bekleniyor.

Yasa teklifinde ilk imza sahibi AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, sektörde yeni bir düzenlemeye neden ihtiyaç duyulduğunu Komisyon’a yaptığı kapsamlı bir sunumla anlattı. 2015 ile 2020 yılları arasında petrol ve LPG piyasasında faaliyette bulunan dağıtıcı ve bayi kategorisindeki bin 87 mükellef hakkında vergi incelemesi yapıldığını 767,9 milyon TL matrah farkı üzerinden 257,6 milyon TL verginin zayi edildiğinin tespit edildiğini belirten Altunyaldız, 753 milyon TL ceza kesildiği bilgisini verdi. Aynı dönemde Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı denetim ekipleri tarafından 143 bin 551 istasyon, 781 bin 642 pompa, 3 milyon 791 bin 846 tabanca denetlendiğini ve 2 bin 689 adet ödeme kayıt cihazının arızalı olduğunun tespit edildiğini anlatan Altunyaldız, bu mükellefl er hakkında 24,5 milyon TL özel usulsüzlük cezası kesildiğini belirtti. Altunyaldız’ın verdiği bilgiye göre aynı dönemde ele geçirilen kaçak akaryakıt ürünü ise 397,8 milyon ton olarak gerçekleşti.

Piyasaya 8. 1 milyar TL’nin üzerinde sahte fatura sürüldü

Sektörde sahte fatura yoluyla yapılan akaryakıt kaçakçılığı hakkında da açıklamalarda bulunan Altunyaldız, dağıtım şirketleri ve bayilere yönelik yapılan bir operasyonda 302 şirkette gerçekleştirilen denetimlerde elde edilen belgelere yönelik yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda akaryakıt dağıtım şirketleri tarafından bayiler aracılığıyla piyasaya bir yıl içerisinde 8,1 milyar TL’nin üzerinde sahte fatura sürüldüğünün tespit edildiğini açıkladı. Düzenlenen sahte faturalar nedeniyle devletin KDV, gelir veya kurumlar vergisi yönünden 3,1 milyar TL’nin üzerinde zarara uğratıldığının belirlendiğini anlattı.

Sadece ödeme kayıt cihazlarına yönelik yapılan denetimlerde tespit edilen vergi kaçakçılığına ilişkin verileri de açıklayan Altunyaldız, “2019 yılı içerisinde 8 bin 632 akaryakıt istasyonunda spesifik olarak ödeme kayıt cihazlarına yönelik 38 bin 395 denetim gerçekleştirilmiştir. Yapılan denetimler sonucunda 3 bin 421 mükellefin fişlere plaka bilgisini doğru yazmadığı, 2 bin 728 mükellefin her bir satış vergisini anlık olarak ödeme kaydedici cihaz hafızasına kaydetmediği, 2 bin 772 mükellefin de geçmiş dönem bilgilerinin mali hafızada kayıtlı olmadığı tespit edilmiştir” dedi.

Yıllık vergi kaybının 7,6 milyar lira olduğu tahmin ediliyor

Yasa teklifinin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu, KDV beyannameleri ve EPDK verileriyle kayıt dışılığın ne kadar olduğuna ilişkin bir senaryo oluşturduklarını belirtti. Yavilioğlu, “Gelir İdaresi Başkanlığınca yapılan anlık denetimlerde riskli 2 bin 379 mükellef olduğu belirlendi ve bu mükelleflerin KDV matrahı 66 milyar lira olarak tespit edildi. Mükellefl erin yaklaşık yüzde 30’unda risk faktörüne rastlandı. Risk faktörü olarak dikkate alınan hususlar irdelendiğinde resmi kayıtlara yansımayan satış verilerinin yaklaşık yüzde 30’a ulaştığı tespit edildi. Buradan hareketle riskli olduğu değerlendirilen akaryakıt istasyonlarında, yıllık bazda 19,1 milyar liralık kayıt dışı satış olduğu tahmini ortaya çıkıyor. Bunun üzerinden yıllık yaklaşık 7,6 milyar liralık bir vergi kaybı olduğu tahmin ediliyor” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi / Canan SAKARYA

23 Nis 2021 - 16:56 - Sektörler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.