Kartal Yenilenebilir’in halka arz büyüklüğü 120 milyon TL

Kartal Yenilenebilir Enerji’nin halka arz sonuçları açıklandı. Şirketin halka arzına 16 bin 209 yatırımcı talep gösterirken, halka arz büyüklüğü 120 milyon TL olarak gerçekleşti.

Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. paylarının halka arzı “Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi” ile Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da gerçekleşti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan halka arz sonuçlarına ilişkin açıklamaya göre, şirketin çıkarılmış sermayesinin 45 milyon TL’den 55 milyon TL’ye artırılması nedeniyle ihraç edilen 10 milyon TL nominal değerli paylar ile şirket ortaklarından Orhun Kartal’a ait 5 milyon TL nominal değerli paylar olmak üzere, toplam 15 milyon TL nominal değerli B Grubu Şirket payları halka arz edildi.

Şirket paylarının halka arzında 1 TL nominal değerli payların halka arz fiyatı 8 TL olarak açıklanmış olup, belirlenen halka arz fiyatı ile halka arz büyüklüğü 120 milyon TL olarak gerçekleşti.

Halka arz, Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da “Borsa’da Satış-Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış” yöntemi ile yapıldığından, herhangi bir yatırımcı grubuna tahsisat yapılmadı.

Borsa İstanbul tarafından paylaşılan verilere göre talep sonucunda halka arz büyüklüğünün toplamda 1,74 katına denk gelen 208 milyon 833 bin 168 TL karşılığı filtre edilmemiş 26 milyon 104 bin 146 TL nominal değerli talep geldi. Halka arza toplamda 16 bin 209 yatırımcı katıldı.

KARTAL YENİLEBİLİR ENERJİ HAKKINDA

Şirket’in faaliyet konusu güneş enerjisi santrallerinden elektrik enerjisi üretimi ve üretilen elektriğin dağıtım şirketlerine Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında satışıdır.

Şirket 9 adet bağlı ortaklığı ve bu bağlı ortaklıkların sahip olduğu güneş enerjisi santralleri ile elektrik üretimi gerçekleştirmekte ve üretilen elektrik ilgili enerji piyasası düzenlemeleri çerçevesinde elektrik dağıtım kuruluşlarına satılmaktadır.  

Şirket’in merkezi İstanbul/Beşiktaş’tadır. Şirket 05.03.2021 tarihli genel kurul toplantısında alınan ve 09.03.2021 tarihinde tescil edilen genel kurur kararıyla şirket merkezini İzmir ili Bayraklı ilçesinden İstanbul ili Beşiktaş ilçesine taşıma kararı almıştır.

Kartal Enerji, Manisa, Denizli, Aksaray ve Sivas illerinde bulunan toplam 41.704,17 kWp kurulu güce sahip 9 adet lisanssız güneş enerjisi santrali ile YEKDEM kapsamında alım garantisi ve sabit fiyat ile elektrik üretimi ve satışı yapmaktadır ve 2018 yılında 42 Milyon TL, 2019 yılında 51,4 Milyon TL ve 2020 yılında 65,1 Milyon TL tutarında satış hasılatı elde etmiştir.

  • Şirket’in güneş enerjisi santrallerinin tamamı uzaktan izlemeye imkan veren SCADA (“Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama”) sistemlerine sahip olup, elektrik üretimi ve üretilen elektriğin şebekeye aktarılması işlemleri tek bir merkezden gerçek zamanlı olarak takip edilmektedir.
#

13 Tem 2021 - 17:15 - Finans

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.