Aşı dozları arasında kaç gün olmalı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı ile ilgili yaptığı açıklamada “1. doz aşısı tamamlanan vatandaşlarımız için Sinovac aşısını olanlar 2. dozlarını 4 hafta sonra, BioNTech aşısı olanlar ise 2. dozlarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilir.” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Sinovac ve Biontech aşısı 2. doz ne zaman yapılır, sorusu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklama ile beraber yanıt buldu.

Türkiye, COVID-19’a karşı aşı programını hızlandırırken, dünya genelinde etkisini arttıran ‘Delta’ varyantı, aşılama takviminde güncellemeye neden oldu. Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından vaka sayılarının son günlerde artış eğitiminde olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, “Sinovac aşısını olanlar 2. doz aşılarını 4 hafta sonra, Biontech aşısı olanlar ise 2. doz aşılarını ilk dozdan 3 hafta sonra olabilirler.” dedi.

Biontech mi Sinovac mı?

Aşılama tüm hızıyla devam ederken iki aşıdan hangisi tercih edeceği konusunda kararsızlık yaşayanlar için aşılar arasındaki farkları, aşıların yan etkileri nelerdir bunları toparladık.

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Şimdiye kadar uyguladığımız aşı sonuçlarına baktığımızda Sinovac aşısında kişiler koronavirüse yakalansa bile hafif atlattıklarını tespit ettik ve hastaneye yatma oranlarını yüzde 100 oranında azalttı. Bizim için önemli olan, kişinin bu hastalığı hafif geçirmesi veya hiç geçirmemesi” dedi.

Savaşçı, kişiler hangi aşıyı bulursa onu olmaları gerektiğini belirterek “Çünkü aşıların gerçekten koruyuculuğu ve hastaneye yatış oranlarını ciddi oranda azaltması söz konusu. İkinci olay, eğer kişi bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullanıyorsa, kemoterapi alıyordur, kanser tedavisi görüyordur veya daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirmişse bu durumda inaktif aşı biraz daha güvenilir gibi duruyor. İlk tercihi inaktif aşı olan Sinovac aşısı olsun, Biontech aşısı ikinci tercihi olsun. Ama genç, sağlıklı hiçbir hastalığı yoksa, kronik hastalığı var; ama bu saydığım hastalıklar değilse o zaman Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla. Ama koruyuculuk oranı Biontech aşısının daha yüksek, miktar olarak düşük olduğu için ulaşılabilirliği sıkıntı olabilir. Koruyuculuk oranlarımız genel olarak yüksek. Ben de Biontech aşısı gönüllüsüydüm, aylardır takiplerine devam ediyoruz, bir yan etki görülmedi. Bu aşılar bütün testleri yapılarak halkımıza uygulandığı için gönül rahatlığı ile hangi aşıyı yaptırmak istiyorlarsa onu yaptırabilirler” diye konuştu.

Biontech mi Sinovac mı?

BİONTECH VE SİNOVAC FARKI NEDİR? AŞI FARKLARI

 • 1.İnaktif Aşılar

  ●Gelenekselleşmiş yöntemlerle üretilir.

  ●Virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek vücudumuza zarar verilmeden bağışıklığımız uyarılır.

  ●Uzun dönem etkileri konusunda diğer aşılara kıyasla daha net konuşulabilir.

  ●Öldürülmüş virüs ihtiva etmelerinden dolayı ilk aşamada daha güvenli olduğu kabul edilir.●2-8°C’de saklanabilir.

  ●Üretimi diğerlerine göre daha zor ve yavaştır.

  ●Türkiye’de yapılan faz III çalışmasının ara değerlendirme sonuçlarına göre aşının etkinliği %91,25 olarak tespit edilmiştir.

  ●Sinovac aşısı bu sınıfa girmektedir.

  2.Viral Vektör (Adenovirüs) Aşıları

  ●Grip benzeri hastalık yapan bir virüsün (adenovirüs) genetik müdahale sonrası Koronavirüs proteini ile desteklenerek insanda bağışıklık oluşturması amaçlanır.

  ●Bu aşılar; Zika, Chikungunya gibi viral hastalıklara karşı uzun bir süredir faz III aşamasındaydı.

  ●Aşıların içindeki mikroorganizmalar canlı olmakla birlikte, güçsüzleştirildiklerinden dolayı insanlarda hastalık yapamazlar.

  ●Avantajı 2-8°C arasında, yani rutin olarak kullanılan aşı dolaplarında saklanabilmeleridir.●Yeni aşı geliştirme teknolojilerindendir.

  ●Sputnik-V ve Oxford/AstraZeneca aşıları (AZA-1222) bu sınıfa girmektedir.

  3.Mesajcı RNA (mRNA) Aşıları

  ●mRNA, vücudumuzda doğal olarak üretilen protein sentezinde rol alır.

  ●Laboratuvarda yapay olarak üretilen mRNA’lar tıpkı kendi mRNA’larımız gibi çalışarak virüse karşı bizi uyarmayı amaçlamaktadır.

  ●Bu moleküller daha sonra kendi moleküllerimiz gibi yıkılarak vücuttan atılırlar.

  ●Bu aşılar 25 yıldır kanser dâhil pek çok hastalığın tedavisine yönelik olarak kişiye özel immunoterapi yöntemleriyle çalışılan teknolojiye benzer şekilde üretilen aşılardır.

  ●Bu aşıların en büyük dezavantajı Biontech/Pfizer aşısının (BNT-162b2) -70°C’de, Moderna aşısının (mRNA-1273) -20°C’de saklanabiliyor olmasıdır.

  ●Biontech/Pfizer, Moderna aşıları bu sınıfa girmektedir.

  * Ülkemizde halen 16 aşıya ilişkin çalışma yürütülmektedir.

Kimler Koronavirüs Aşısı Olmamalı?
 • T.C. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli risk grubunda 18 yaş altındaki kişiler yer almadığından şu an için bu gruba COVID-19 aşısı uygulanmayacaktır.
 • Gebelikte COVID-19 mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir. Aşının gebeliğin ilk üç ayında uygulanmaması tercih edilir.
 • Emzirme döneminde COVID-19 mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmamaktadır. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde aşı uygulanabilir.
 • COVID-19 mRNA aşısı; COVID-19’u geçirmekte olan kişilere, 180 gün içerisinde COVID-19’u geçirmiş (PCR testiyle doğrulanmış) kişilere ve aşının uygulanmasından önceki 10 gün içerisinde doğrulanmış bir COVID-19 vakasıyla temas etmiş kişilere uygulanmayacaktır.
Kimler Koronavirüs Aşısı Olmalı?
 • Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiştir.
 • Bilindiği üzere ülkemizde COVID-19 aşılamasına ilk olarak inaktif COVID-19 aşısı ile başlanmış olup 14.01.2021 tarihinden bu yana söz konusu gruplara sırasıyla uygulanmaktadır.
 • COVID-19 aşısı uygulanma zamanı gelen kişilerin tercihlerine göre COVID-19 mRNA aşısı veya inaktif COVID-19 aşısı uygulanabilecektir.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca kimdir?

# Gündem,

15 Eyl 2021 - 17:42 - Gündem

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.