Gnosis nedir? Tahmin piyasası platformu

Gnosis (GNO), Ethereum ağı üzerinde merkezi olmayan bir uygulama (dapp) olarak oluşturulmuş bir tahmin piyasası platformudur. Platform, bir Hollanda Borsasının yanı sıra çoklu imza cüzdanı içerir, ancak bu yazıda tahmin piyasasına odaklanacağız.

Gnosis, yalnızca bir tahmin piyasası oluşturmaktan çok, kendi tahmin piyasası uygulamanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz eksiksiz bir altyapı katmanı oluşturmaktadır.

Gnosis (GNO) Nedir? | Tahmin Piyasası Platformu Kılavuzu

Gnosis Nasıl Çalışır?

Gnosis’in nasıl çalıştığını açıklamak için öncelikle bir tahmin piyasasının tam olarak ne olduğunu ve neden değerli olduklarını özetlememiz gerekiyor.

Bir tahmin piyasası, gelecekteki olaylar hakkında bilgi toplamak için kullanıcı tahminlerini kullanır. Piyasadaki kullanıcılar, belirli bir olayın sonucunu temsil eden tokenları takas eder. Bazı sonuçların ortaya çıkma olasılığı diğerlerinden daha fazla olduğundan, bu tokenler açık piyasada farklı değerlere sahip olur.

Zaman geçtikçe, bazı token sonuçlarının gerçekleşmesi daha olası hale gelebilir ve bu nedenle değerlerini artırabilir. Olay gerçekleştiğinde, nihai sonucu temsil eden tokenlar tam değer alırken diğer tokenlar hiçbir değere sahip olmaz.

Gnosis, vizyonuna ulaşmak için üç farklı platform kullanır

Apollo: Kullanıcıların kendi tokenlarını (bilgi, teşvik veya fikirleri temsil eden jetonlar) oluşturabilecekleri bir tahmin piyasası platformudur.

DutchX: Kullanıcıların tokenlerini alıp satabilecekleri merkezi olmayan bir borsadır.

Gnosis Safe: Bir kripto para cüzdanı ve ethereum uygulamalarıyla etkileşime giren bir tarayıcıdır.

Ek olarak, bu platformları bir araya getiren üç Gnosis mimarisi katmanı vardır.

Çekirdek Katman: Platformun temeli, olayları, sonuç belirteçlerini, yerleşimleri ve piyasa mekanizmalarını güçlendiren akıllı sözleşmeleri içerir.

Hizmet Katmanı: Sohbet robotları, ödeme işlemcisi entegrasyonu ve sabit paralar gibi ek hizmetler sağlar. Bu daha sonra işlem ücreti modelini de kontrol eder. Gnosis, çoğu tüketici uygulamasının bu katmandaki özelliklerle etkileşime gireceğini tahmin ediyor.

Uygulamalar Katmanı: Gnosis’e dayalı tahmin piyasası uygulamalarını içerir. Gnosis, tahmin pazarları için bazı uygulamalar geliştirirken, bu katmanda erişilebilen uygulamaların çoğu, hizmetleri için kullanıcılardan ücret alabilen üçüncü taraflarca oluşturulmuştur.

Tahmin Piyasalarının Değeri

Tahmin piyasaları, kolektif tahminlerden, yani “kalabalığın bilgeliğinden” yararlanır.

Tahmin piyasalarının tahmin etmeye yardımcı olduğu senaryo türlerinin sonu yoktur. İklim değişikliği, salgın hastalıklar ve fiyat tahmini gibi konularda bilgi toplamada faydalıdırlar.

Bunları, tüm nüfus üzerinde en olumlu etkiye sahip olacak politikaları belirlemek için farklı yönetişim modelleri için de kullanabilirsiniz. Ayrıca, risklerden korunmaya yardımcı olmak için sigortalar için de değerlidirler.

Finans sektörü, varlıkların gelecekteki fiyatlarını istatistiksel olarak belirlemede yararlı olacak tahmin piyasaları bulmuştur.

OWL Tokenları nedir?

OWL tokenları, Gnosis tahmin piyasası platformunda ücret ödemek için kullanılır. Sonunda Gnosis, OWL’nin tahmin piyasasında işlem ücretlerine harcanmasına da izin verecek.

OWL token ABD dolarına sabitlenmiştir, bu nedenle her OWL tokenı yaklaşık 1 $ değerindedir. Gnosis, sabiti korumak için OWL dağılımını ayarlayacaktır.

Daha da önemlisi, kullanıcılar OWL yerine çeşitli Ethereum tokenleri ile ödeme yapabilirler.

OWL’de ödenmemiş tüm ücretler toplanır, GNO için satılır ve yakılır. Daha önce WIZ token olarak adlandırılan Gnosis, web sitesinin yeniden tasarımıyla OWL tokenları olarak yeniden markalandı.

GNO ve OWL değeri

Hem GNO hem de OWL tokenları, merkezi olmayan Gnosis ağının işleyişini kolaylaştırmadaki rollerinden değer alır. Her ikisi de farklı, tamamlayıcı şekillerde çalışır.

İlk olarak, kullanıcıların OWL tokenları oluşturmak için GNO kripto para birimini yatırması gerekir (platformda ücret ödemek için gereklidir). Ek olarak, maksimum GNO token arzı 10 milyon GNO olarak sabitlenmiştir. Bu da GNO tokenların Gnosis pazarlarına girmek isteyen herkes için değerli olabileceği anlamına gelir.

Platform için oluşturulduğu ve GNO ile çalıştığı için kullanıcıların (başka herhangi bir token yerine) OWL’de ödeme yapmaları teşvik edilir. İkincisi, kullanılan her OWL tokenı için, stake anlaşmalarına kilitlenen GNO, yeni OWL’ler üretecektir.

Son olarak, OWL kullanılmazsa yerleşik bir ceza vardır çünkü OWL’de Gnosis ücretlerinin yüzde 90’ından azı ödenirse daha fazla OWL tokenı oluşturulacaktır.

Gnosis’i kim oluşturdu?

2015 yılında Martin Koeppelmann ve Stefan George tarafından kurulmuştur. Gnosis tahmin pazarı platformu, Ethereum odaklı ConsenSys tarafından desteklenen ilk projelerden biriydi.

Gnosis’ten önce Stefan George, merkezi bir Bitcoin tahmin pazarı olan fairlay.com’u kurmuştu.

2017 yılında, GNO kripto para birimi için ilk kripto para teklifi (ICO), arzının yüzde 4’ünü sattı. 250.000 ETH (kabaca 12.5 milyon dolar) topladı. Satış 15 dakikadan az bir sürede sona erdi.

2017’nin sonlarında Gnosis, tahmin piyasası platformunun bir test versiyonu olan Olympia’yı piyasaya sürdü. 2018’de proje, platformunun 1.0 sürümü olan Apollo’yu ve merkezi olmayan bir borsa olan DutchX’i başlattı. 2018’in sonunda, cüzdan platformu Gnosis Safe’i de piyasaya sürdü.

Paranın icadı ve kripto para sisteminin başlangıcı

#

15 Eyl 2021 - 16:27 - Kripto Para

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.