TEPAV: Perakendede satış ve istihdam beklentileri kötüye gitti

TEPAV Perakende Güven Endeksi, haziran ayında bir önceki aya göre 0,5 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2,2 puanlık artış kaydetti. Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri ise yıllık bazda 2,8 puan gerileyerek -12,5 puan oldu.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE), Haziran 2021’de bir önceki aya göre 0,5 puan, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 2,2 puanlık sınırlı artışla -18,8 puan değerini aldı.

TEPAV’dan yapılan açıklamaya göre, TEPE’nin geçen yıla kıyasla artışında geçtiğimiz 3 ayda işlerin durumu göstergesindeki kısmi iyileşme ile mevcut stok düzeyinin normalin altında olduğuna yönelik değerlendirmelerin artması olumlu katkı yaptı.

Tekstil, hazır giyim ve ayakkabı sektörü haziran ayında perakende güveni en fazla artan sektör oldu. Motorlu taşıtlar ve elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar sektörlerinde de azalış oldu.

Bölgeler bazında incelendiğinde ise perakende güveninde en fazla artış Orta Anadolu Bölgesi’nde görüldü. En fazla azalış ise -14,7 puan ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşandı.

Perakende güveninde Türkiye, AB-27 ve Euro Bölgesi ile kıyaslandığında en düşük artış görülen ülke oldu. Haziran ayında salgının kontrolüne yönelik kapanma önlemlerinin devam etmesi perakende güvenini olumsuz etkiledi.

AB’de ise perakende güveni son üç yılın zirvesine ulaştı. AB-27 Perakende Güven Endeksi, Haziran 2021’de 5,3 puan değerini alarak Şubat 2018’den sonra en yüksek pozitif değerine ulaştı.

Perakendecilerin satış beklentisi geriledi

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Haziran 2021’de -12,5 puan oldu. Buna göre önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 1,8 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre 2,8 puan azaldı.

Haziran 2021’de TEPE anketi katılımcılarının yüzde 29,3’ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, yüzde 38,1’i işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 32,6 oldu.

TEPE anketine soru bazında bakıldığında, Haziran 2021’de, “geçtiğimiz üç ayda işlerin gelişimi”, “mevcut stok düzeyi” ve “işlerin geçen yıla göre durumu” dışındaki tüm değerlendirme ve beklentiler Haziran 2020’ye kıyasla olumsuz yönde değişti.

Bir önceki aya kıyasla bakıldığında ise “mevcut stok düzeyi” değerlendirmeleri iyileşirken “önümüzdeki 3 ayda satış fiyatı beklentisi” arttı ve diğer değerlendirme ile beklentiler kötüleşti.

Tepav Nedir?

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) veriye dayalı politika analizi yapmak ve politika tasarım sürecine katkı sağlamak üzere bir grup iş insanı, bürokrat ve akademisyen tarafından kuruldu. TEPAV’da Türkiye’deki fikir tartışmalarının veri içeriğini artıracak çalışmalar yapmak için Aralık 2004’te faaliyetlerimize başladık. Politika önerileri geliştirmenin yanı sıra, ilgili alanlarda somut projeler geliştirerek, üzerinde çalıştığımız fikirlerin hayata aktarılmasına da katkı sağlıyoruz.

Çalışmalarımızı objektif yaklaşımdan ayrılmadan, akademik etik ve kaliteden ödün vermeden sürdürmeye özen gösteriyoruz. Bugüne kadar, “vakıa ile kavga edilmez” şiarı ile çalıştık. Malumata dayalı olarak analizler üretmeye ağırlık verdik. Bütün tartışmalara teknik bir çerçeve sunmaya gayret gösterdik. TEPAV’ı ülkemizde sayıları giderek artan başka düşünce kuruluşlarından ayıran en önemli özelliğin, sürekli çalışan bir ekibe sahip olması ve program bazında kapasite inşa etmeye önem vermesi olduğunu düşünüyoruz.

2012 yılında yürüttüğümüz Anayasa Platformu çalışmaları ile 2014 yılında İngiliz Spectator dergisinin düzenlediği düşünce kuruluşları Oscar’ında Avrupa’nın ilk üç düşünce kuruluşu arasına girdik. 2015 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nin düzenlediği dünya düşünce kuruluşları listesinde dış politika ve uluslararası ilişkiler alanında faaliyet gösteren dünya düşünce kuruluşları listesinde ilk 40 içinde yer aldık.

2015 yılında Türkiye G20 dönem başkanlığını yürütürken, düşünce kuruluşları ile ilgili T20 alt grubunun liderliğini TEPAV üstlendi. Ayrıca iş dünyasına yönelik faaliyet gösteren B20 alt grubuna da içerik desteği verdik. Bu çerçevede, Türkiye’nin başarılı G20 dönem başkanlığına katkı sağladık. Türkiye dönem başkanlığının kapsayıcılık hedefi doğrultusunda, hem G20 üyesi ülkelerde hem de G20 üyesi olmayan ülkelerde, on iki T20 toplantısı düzenleyerek T20 tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. Şu anda zaten 60 ülkede proje yürütmüş bir düşünce kuruluşu olarak geniş bir bölgesel networke sahibiz. Türkiye’de ise, 63 ilde farklı paydaşlarla birlikte projeler yürüttük.

TEPAV Nasıl Çalışır?

TEPAV, 15 yılda inşa ettiğimiz kapasiteye dayalı dört dikey ana program,  altı yatay merkez ve enstitüden oluşan matris tipi bir örgütlenme yapısına sahiptir. Programlarımız, TEPAV’ın uzmanlaştığı ve odaklandığı alanları içeriyor. Merkezlerimiz ise, uzmanlaştıkları yatay konularda çalışmalar yürütmenin yanı sıra, programlara analitik destek sağlıyorlar.

06 Tem 2021 - 17:25 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.