BDDK’dan bankalara ince ayar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, ince bir ayarla bankaları kredide rahatlattı.

BDDK, Bankalarca Kredilerin ve Diğer Alacakların Niteliklerinin Belirlenmesi ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. 1 Mart itibariyle yürürlüğe giren Yönetmeliğe göre operasyonel riske esas tutar hariç, kredi riskine ve piyasa riskine esas tutar üzerinden hesaplanan sermaye yeterliliği standart oranı yüzde 16 ve üzerinde olan bankalarca, bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren kullandırılan kredi kartları dışındaki nakdi krediler için 1 Mart 2011 tarihine kadar yüzde sıfır olarak uygulanabilecek. Katılım bankaları, Mevduat ve Katılım Konunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin ilgili hükmü uyarınca düzenlenecek katılma hesabı sözleşmeleri ile tevsik edilmesi kaydıyla, katılma hesaplarına dağıtılacak kar tutarlarının yüzde beşine kadar olan kısmını, özel karşılıkların katılma hesaplan payına düşen kısmının karşılanmasında kullanmak üzere karşılık olarak ayırabilecekler. Yönetmelikle , mevcut yönetmeliğin 9’uncu maddesinin ikinci grup teminatlar arasında yer alan deniz konşimentosuyla ilgili 8 numaralı bendinde, “Deniz konşimentosuna veya taşıma senedine dayalı ya da ihracat kredi sigortası poliçesi kapsamında sigortalanmış ihracat vesaikini” şeklinde değişikliğe gidildi.

Yüzde 100 oranında özel karşılık ayrıcalık

BDDK, donuk alacak haline gelen tutarlarla da ilgili olarak değişikliğe gitti. Donuk alacak haline dönüşen tutarlar için daha önce yapılmış bulunan ve tahsil edilmediği halde gelir yazılan faiz tahakkukları, reeskontları ve değerleme farkları, ilgili gelir hesabı aynı tutarda borçlandırılarak muhasebe kayıtları üzerinde iptal edilmek sureliyle kapatılacak veya bunlara ilişkin tutarlar üzerinden, ilgili kredi ve diğer alacakların sınıflandırıldığı gruba bakılmaksızın ve teminatlar dikkate alınmaksızın yüzde yüz oranında özel karşılık ayrılacak. Donuk alacak olarak sınıflandırılan ve özel karşılığa tabi tutulan krediler ve diğer alacaklar için sınıflandırma sonrasındaki dönemlere ilişkin olarak faiz tahakkuku ve reeskontu veya değerleme yapılması uygulamasına devam edilmesi halinde, ilgili kredi ve diğer alacakların sınıflandırıldığı gruba bakılmaksızın ve teminatlar dikkate alınmaksızın bunlar için yüzde yüz oranında özel karşılık ayrılması uygulamasına da devam olunacak. Faiz tahakkukları, reeskontları ve değerleme farklarının iptal edilmek suretiyle kapatılması özel karşılık ayrılması hükmünde olacak. Tahakkuk ettirilen faizler veya değerleme farkları borçludan nakden tahsil edilmiş ise bu tutarlar iptal edilmeyecek. Bununla birlikte, yapılan faiz tahakkuk ve reeskontları veya değerleme farkları dahil olmak üzere kayıtlı donuk alacak tutarı tamamen birinci grup teminatlar ile karşılanabilmekte ise bankalar, donuk alacak haline dönüşen tutar için nakden tahsil edilmediği halde gelir yazılan faiz tahakkukları ve reeskontlarını veya değerleme farklarını gelir hesaplarından çıkararak doğrudan diğer pasifler altında izlenecek “Kredi ve Diğer Alacaklar Değerleme Fonu” hesabına aktarmak zorunda olacak. Bankalarca, anılan Fona aktarılarak gelir yazılmayan söz konusu tutarlara ilişkin faiz tahakkukları ve reeskontları ile değerleme farkları iptal edilmez ve bunlar için özel karşılık ayrılmayacak.

Risk gelişmesi halinde yeniden değerlendirme yapılacak

Bankalar, azami üç aylık bilanço dönemleri itibarıyla olmak üzere veya bu süreye bağlı kalmaksızın risk doğuran herhangi bir gelişme ortaya çıktığında, kredi verilmeden önce yapacakları kredi ve risk analizinden bağımsız şekilde kredi müşterilerinin, borçluların ve teminatların niteliklerini gerekli hususlar ve kredi değerliliği bakımından inceleyerek krediler ve diğer alacakların tamamen veya kısmen yeniden sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağını değerlendirecek. Bu kapsamda, tutarı 250 bin Türk Lirasını aşan krediler ve diğer alacaklar ile her halde tutar olarak en büyük ilk 200 kredi veya diğer alacağa ilişkin değerlendirme sonuçlarının, gerekçeleri ile beraber münhasıran rapora bağlanması ve söz konusu raporların denetime hazır bulundurulması zorunlu olacak.

Kredi kartı taksit-nakit çekim ve ihtiyaç kredisi risk ağırlıkları da değiştirildi

Bu arada, BDDK kredi kartı harcamalarında karşılığa konu risk ağırlığını da değiştirdi. Buna göre; 1-6 ay arasındaki taksit ya da nakit çekimlerde yüzde 75 olan risk ağırlığı yüzde 100’e, 6 ay üzerinde olanlar yüzde 150’ye yükseltildi.

İhtiyaç kredilerinde ise 1-12 ay vadeli kredilerde yüzde 75’ten yüzde 100’e, 1 yıl ve üzeri vadede ise yüzde 75’ten yüzde 150’ye yükseltildi.

#

01 Tem 2021 - 12:41 - Finans

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.