Goldman Sachs OPEC+’tan günlük 500 bin varil üretim artışı bekliyor

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, OPEC+’ın üretim kısıntılarını gevşetirken ihtiyatlı davranacağını öngördü.

Goldman Sachs, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) Bakanları Ortak İzleme Komitesi’nin 1 Temmuz’da yapacağı toplantıda Delta varyantının yarattığı riskleri dikkate alacağını ve üretim artırımında taktiksel davranmayı sürdüreceğini öngördü.

OPEC+ üyelerinin Delta varyantının yayılmasına karşı alınacak önlemlerin talepte toparlanmayı yavaşlatabileceğinden endişe edeceklerini öngören Goldman Sachs, OPEC+’nın ağustos ayı için üretimi günlük 500 bin varil artırmayı tartışmalarını beklediğini ifade etti.

Global petrol talebinin yıl sonuna kadar günlük 2,2 milyon varil daha  artacağını tahmin eden Goldman Sachs, piyasada günlük 5 milyon varil arz  açığı oluşmasını beklediklerini vurguladı. Piyasada hali hazırda günlük 2,3 milyon varil arz açığı bulunduğunu tahmin eden Goldman Sachs,  stokların günlük 330 milyon varile gerilediğini de öngördü.

Diğer yandan Goldman Sachs  petrol üretiminin günlük 1 milyon varil artırılması durumunda fiyatların 2-3 dolar düşeceğini tahmin etti.

Goldman Sachs Bank nedir? Hizmetleri nelerdir?

Goldman Sachs, yatırım bankası 1869 yılında Marcus Goldman tarafından kurulmuş, kuruluş yeri New York olan, çok uluslu ABD yatırım bankasıdır. Dünyadaki tüm büyük finans merkezlerinde ofisleri bulunmaktadır. Kurumsal müşterilere yatırım bankacılığı, finansal danışmanlık, finansal yönetim konularında hizmetler sunmaktadır. “Wall Street’in 1 Numaralı İş Bitiricisi” olarak adlandırılan Goldman Sachs, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Dünya devletlerine, kurumlara ve bireylere birleşme, satın alma danışmanlık, yüklenim, varlık yönetimi hizmetleri sunmaktadır. Şirket aynı zamanda ABD’nin önemli bir borsa aracısıdır. Hazine tahvilleri ve 1906’dan bu yana çok sayıda şirket için ilk halka arzları finanse etmeyi üstlenmiştir.

Faaliyetleri 4 iş bölümü başlığı altında raporlanır şunlardı;

Yatırım Bankacılığı

Çok çeşitli şirketlere, finansal kuruluşlara, yatırım fonlarına ve hükümetlere geniş bir yelpazede yatırım bankacılığı hizmetleri sunuyorlar. Hizmetler birleşme ve devralmalar, elden çıkarmalar, kurumsal savunma faaliyetleri, yeniden yapılanmalar, ayrılmalar ve risk yönetimi ile ilgili stratejik danışmanlık atamalarını, yerel ve sınır ötesi işlemleri ve satın alma finansmanını içeren halka arzların ve özel yerleşimlerin borç ve hisse senetlerini içerir.

Kurumsal Müşteri Hizmetleri

Öncelikli olarak şirketler, finansal kurumlar, yatırım fonları ve hükümetler gibi kurumsal müşterilerle, müşteri işlemlerini kolaylaştırır ve sabit gelir, öz kaynak, döviz ve emtia ürünlerinde piyasalar yaratır. Ayrıca dünya genelinde büyük borsa, opsiyon ve vadeli işlem borsalarında müşteri işlemleri yapmakta ve müşteri işlemlerini netleştirmekte ve kurumsal müşterilere finansman, menkul kıymet ödünç verme ve diğer önemli aracılık hizmetleri sunmaktadır.

Yatırım Ve Borç Verme

Müşterilere finansman sağlamak için yatırım yapar ve krediler oluştururuz. Bu yatırımlar ve krediler tipik olarak daha uzun vadelidir. Bir kısmı doğrudan ve dolaylı olarak yönettiğimiz fonlar ve ayrı hesaplar aracılığıyla, borçlanma senetleri ve krediler, kamu ve özel sermaye senetleri ve gayrimenkul varlıklarla konsolide yatırımlar yapıyoruz.

Yatırım yönetimi

Tüm büyük varlık sınıfları arasında farklı kurumsal ve bireysel müşterilere yatırım yönetimi hizmetleri sunmakta ve yatırım ürünlerini (özellikle ayrı yönetilen hesaplar ve yatırım fonları ve özel yatırım fonları gibi ortak araçlar aracılığıyla) sunuyor. Ayrıca portföy yönetimi ve finansal danışmanlık, yüksek netliğe sahip bireylere ve ailelere aracılık ve diğer işlem hizmetleri de dahil olmak üzere zengin danışmanlık hizmetleri sunuyor.

#

30 Haz 2021 - 12:36 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.