KOSGEB desteği ile işinizi kurun

Bu yazıda KOSGEB desteği ile kendi işinizin patronu olmanın ipuçlarını bulacaksınız.

KOSGEB desteği ile işinizi kurun
Haber albümü için resme tıklayın

Kendi işinizi mi kurmak istiyorsunuz? Şu anda bir işletmede maaşlı olarak çalışıyorken kendi işinizi kurmak ve kendi işinizin patronu mu olmak istiyorsunuz? Ya da bir iş fikriniz var bunu hayata mı geçirmek istiyorsunuz?  Veya üniversite eğitimizi tamamladıktan sonra iş dünyasında yerinizi almak için kendi iş fikrinizi hayata geçirmek suretiyle kendi işinizi mi kurmak istiyorsunuz?

Bu türde düşüncelere sahipseniz siz girişimci olarak tanımlanabilirsiniz. Her girişimcinin hayali, kendi iş fikrini hayata geçirmek ve bu iş fikri sonucunda ortaya çıkan ürün ya da hizmet ile hem ekonomik olarak kazanç sağlamak hem de ülke ekonomisine katkı sunmaktır. Girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirmekte en çok zorlandıkları durum yeterli finansmana sahip olamamaları ya da sermayelerinin yetersiz olmasıdır. Bu durumda girişimciler iş fikirlerine finansman desteği sağlayacak kişi ya da kurumlara başvurmaktadırlar. Girişimcilerin iş fikirlerine mali destek sağlamak amacıyla kurulmuş ve bu amaç için girişimcilerin ihtiyaç duydukları iş süreçleri de dahil olmak üzere destek veren kurumlar bulunmaktadır.

Türkiye’de: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) vb. kamu kurumları; Dünyada da:  Avrupa Birliği, Dünya Bankası vb. kurumlar girişimcilerin iş fikirlerine destek veren kurumların başında gelmektedir.  Ayrıca ülkemizde son dönemlerde Avrupa’da yıllardır süregelen bir durum olan, girişimcilerin iş fikirlerine göre onlara hem teknik hem de finansman olarak destek veren kişiler bulunmaktadır. Bunlar “Melek Yatırımcı” olarak ta bilinmektedirler.  Melek Yatırımcı, iş fikri olan ve işini kurmak üzere olan girişimcilere (Start-up) bir iş fırsatına yatırım yapan, işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlayan kişidir. Bu yazımızda bu kurumlardan KOSGEB’in girişimcilere verdiği desteklere yer vereceğim.

KOSGEB Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı ve ilgili kuruluş olarak hizmet vermektedir. KOSGEB Küçük Ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) ve Girişimcilerin yenilikçi, teknolojik ve rekabetçi bir yapıya ulaşmalarını sağlayacak ve ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını arttıracak şekilde bir misyon ve “Daha Güçlü Kobiler, Gelişen Ekonomi vizyonu ile işletmelere ve girişimcilere destek vermektedir.  Hem üretim sektörüne hem de hizmet ve ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ ve girişimcilerin her daim yanında olan bir kamu kurumu olma niteliği bulunmaktadır. KOSGEB kendi işini kurmak isteyen ya da iş fikrini hayata geçirmek isteyenlere yönelik olarak “Girişimcilik Destekleri” adı altında destek vermektedir.  Girişimcilik Destekleri Geleneksel Girişimci ve İleri Girişimci destek programları olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır.  Girişimcilik desteklerinin en temel amacı yeni kurulan işletmelerin ayakta durabilmelerine destek olmaktır. Diğer bir değişle hayatta kalma oranlarını arttırmaktır.

Geleneksel girişimci daha çok hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve teknolojik seviyede üretim yapmayan girişimci veya işletmeler olarak tanımlanmaktadır. Bu sektörlere hazır giyim mağazaları, kopyalama merkezi, kafe, güzellik salonları vb. örnek olarak verilebilir. KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında bu türde işletme kuran girişimcilere kuruluş desteği, performans desteği ve sertifika desteği olmak üzere üç başlıkta destek vermektedir.

İleri Girişimci Destek programı ise daha çok üretim sektörüne yönelik olarak ve Türkiye’nin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurduğu yeni işletmeler olarak tanımlanmaktadır. İleri Girişimci Destek Programında; Geleneksel Girişimci Destek Programında bulunan destek unsurlarına ek olarak makine, teçhizat ve yazılım desteği ve mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu destekleri de bulunmaktadır.

Girişimcilik Desteklerinden Yararlanmak İçin Adım Adım Yapılması Gerekenler

  • İş fikriniz desteklenen sektörler arasında mı?

İş fikrinizin öncelikle KOSGEB tarafından desteklenen sektörler listesinde yer alması gerekiyor. Desteklenen Sektörler listesine KOSGEB’in web sitesinden erişebilirsiniz.

  • Geleneksel ve İleri Girişimci Eğitimi alınması

İş fikrini hayata geçirmeden önce her girişimci Geleneksel Girişimci eğitimi tamamlayacaktır. İleri Girişimciler ise Geleneksel Girişimci eğitiminden sonra İleri Girişimci Eğitimini de tamamlamaları gerekmektedir. Sadece Geleneksel Girişimci Eğitimini tamamlayanlar İleri Girişimci Destek Programına başvuramamaktadır. İleri Girişimci desteği için her iki eğitiminde tamamlanması gerekmektedir. Eğitimler KOSGEB tarafından online olarak girişimcilere verilmektedir. Girişimciler kendilerine uygun olan zaman dilimlerinde KOSGEB’in uzaktan eğitim sistemi olan KOSGEB e-akademi  sistemine e-devlet bilgilerini girerek eğitim almaya başlayabilirler.

  • İşletmenin Kurulması

Girişimciler girişimcilik eğitimini tamamlayıp eğitim bitirme sertifikalarını aldıktan sonra işletmelerini kurabilir ve gerekli yasal süreçlerini başlatabilirler. Eğitimini tamamlamadan eğitim bitirme sertifikasını almadan işletme açanlar desteklerden yararlanamamaktadır.

  • KOSGEB’e kayıt

İşletmenizi kurduktan sonra KOSGEB desteklerinden faydalanmak için KOSGEB veri tabanına kurumun resmi web sitesi üzerinden kayıt olmanız gerekmektedir. İşletmenizin KOSGEB’e kaydı ile sadece desteklerden değil aynı zamanda kayıtlı işletmelere özel olarak düzenlenen eğitim, seminer vb etkinliklerden faydalanabilirsiniz.

  • KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programına Başvuru Yapılması

KOSGEB Girişimci Destek Programına başvuru için KOSGEB’in web sitesinden e-devlet bilgileri ile başvuru yapılmaktadır. Geleneksel/İleri Girişimci Destek Programı Başvuru Formu ve Taahhütnamesi doldurularak başvurular gerçekleştirilmektedir. Geleneksel girişimci destek programı kapsamında 65.000 ye kadar destek verilmektedir.  İleri Girişimci Destek Programında ise bu miktar 365.000’ye kadar çıkmaktadır.

  • Girişimcilik Destek Türleri ve Ödemelerinin Alınması

Kuruluş desteği: KOSGEB, geleneksel / ileri girişimci destek programlarında kuruluş desteğini iki farklı şekilde vermektedir. KOSGEB, işletmeniz gerçek kişi işletmesi ise bu durumda 5.000 TL; anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş hisseli şirketler olması durumunda ise 10.000 TL kuruluş desteği olarak ödemektedir.

Performans desteği: Geleneksel / ileri girişimci destek programlarında performans desteğini işletmede çalışan personelin işletme tarafından ödenen SGK gün sayılarına göre belirlenen ve bir performans yılı (işletmenin kurulmasından sonraki bir yılı ifade etmektedir) sonunda hesaplanan gün sayısına göre yapılan ödemedir. KOSGEB tarafından birinci performans döneminde hesaplanan gün sayısı 180-539 gün ise 5.000 TL, 540-1079 gün ise 10.000 TL ve 1080 ve üstü gün ise 20.000 TL ödeme gerçekleştirilir. Benzer şekilde KOSGEB tarafından ikinci performans döneminde de 360-1079 gün ise 5.000 TL, 1080-1439 gün ise 15.000 TL ve 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL olarak ödeme gerçekleştirilir.

Sertifika desteği: Geleneksel / ileri girişimci destek programlarında işletmenin faaliyet gösterdiği sektörle ilgili bir sertifika eğitimi alındığında da KOSGEB 5.000 TL sertifika desteği ödemesi yapmaktadır.

KOSGEB, ileri girişimci destek programına başvuruda bulunacak işletmelere yukarıdaki desteklere ek olarak makine, teçhizat ve yazılım desteği ve mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği de sunmaktadır.

Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği: İleri girişimci destek programında işletmelerin sektörleri ile ilgili olarak sektörün uzmanlarından alacakları danışmanlık, mentörlük veya işletme koçluğu gibi süreçler desteklenmektedir. KOSGEB işletmeye 10.000TL mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği vermektedir.

Makine, teçhizat ve yazılım desteği: İşletme, ileri girişimci destek programı kapsamında makine, teçhizat ve yazılım desteğine başvurduğunda işletmenin iş fikrinin faaliyet kodunun desteklenen sektörler listesindeki teknoloji seviyesine göre KOSGEB tarafından ödenen desteğin tutarı değişmektedir. İşletme; düşük orta-düşük teknoloji seviyesinde faaliyet gösteriyorsa bu durumda makine, teçhizat ve yazılım desteği 100.000TL, orta-yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteriyorsa 200.000TL, yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösteriyorsa 300.000TL olarak desteklenmektedir.

KOSGEB girişimcilik desteklerine 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, KOSGEB girişimcilik eğitimini almış, iş fikri olup fikrini eyleme dönüştürmeye hazır, gerekli sermaye ve finansmana sahip tüm girişimci adayları başvuruda bulunabilmektedir. Geleneksel / İleri Girişimcilik desteklerinin tamamı geri ödemesiz yani hibe şeklindedir.

Soru ve görüşleriniz için:

Prof. Dr. Bahtiyar Dursun

[email protected]

KOSGEB afet bölgeleri için kredi destek programı düzenliyor

#

23 Ağu 2021 - 00:50 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.