CW ENERJİ HALKA ARZ NE ZAMAN? CW Enerji Halka Arz Fiyatı Ne Kadar, Kaç Lot Verecek?

Astor Enerji'nin halka arzında yoğun bir talep oluşmasının ardından enerji şirketleri de Sermaye Piyasası Kurulu önünde adeta sıra oluşturdu. Bu şirketlerden biri de CW enerji oldu. Ülkemizin ve Avrupa'nın en büyük güneş paneli üreticisi olan CW enerji sermaye artırımı ve ortak satışıyla, ek satışlar dahil 30 milyon pay halka arz edilecek. Peki CW enerji halka arz ne zaman? CW Enerji halka arz fiyatı ne kadar, kaç lot verecek? İşte tüm ayrıntılar!

Mehmet Temiz
Mehmet Temiz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

CW Enerji halka arz ne zaman? CW Enerji halka arzında, satışa sunulacak paylar için 3 iş günü boyunca talep toplanması planlanırken, halka arzın 2023 yılının ilk yarıyıl döneminde gerçekleşmesi planlanıyor. Peki CW Enerji halka arzı hangi tarihte, fiyatı ne kadar ve kaç lot verecek? İşte tüm detaylar...

CW ENERJİ HALKA ARZ NE ZAMAN?

Şirket faaliyetlerinin sürdürülebilir bir şekilde büyümesinin devam etmesi başta olmak üzere, şirketin işletme sermayesinin güçlendirilmesi, yatırım ve modernizasyon harcamaları, lisanslı veya lisanssız işletmede olan GES Santral Alımları, Öz Tüketime yönelik Çatı ve Arazi Tipi GES Kurulması, depolama alanlarının genişletilmesi, finansman maliyetinin azaltılması ve anahtar teslim proje geliştirme amaçlı olarak arazi satın alımları için gelirler kullanılacak.
Şirketin taslak izahname bilgileriyle, halka arza ilişkin detaylar şöyle açıklandı;

Satışa sunulacak pay miktarı; Ek satışlar dahil 30.000.000

Dağıtım Şekli; Oransal dağıtım yöntemiyle

Tahsisat Oranı; Açıklanmadı

Fiyat istikrarı işlemleri; Planlanıyor.

CW ENERJİ SAHİBİ KİM?

CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi 2010 yılında kurulmuş fotovoltaik enerji üretim sektöründe faaliyet gösteren üretim ve hizmet firmasıdır. Yıllık 1,8 GW güneş paneli üretim kapasitesiyle Avrupa ve Türkiye'nin en büyük güneş paneli üretim firmalarından biridir. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Uzak Doğu’da da 2009 yılından bu yana güneş paneli üretimi gerçekleştirmektedir.

İşletme Sermayesi Güçlendirme %45 - %47

Şirket orta ve uzun vadede, büyümenin sürdürülebilir şekilde devam ettirilmesi, finansman giderleri ile kur farkı risklerinin asgari seviyeye indirilmesi ve hammadde tedariğinde yapacağı peşin alımlar ile avantajlı fiyatların sağlanması amaçlarıyla, işletme sermayesini güçlendirmeyi hedefliyor.

Yatırım ve Modernizasyon Harcamaları %13 - %15

Şirketin büyüme hedefine paralel olarak, iş makineleri, mevcut makine hatlarının gelişen teknolojiye göre modernizasyonu ve talebe göre artırılması, lisans sahibi olduğu Araç Şarj istasyonu ağının genişletilmesi ve üretimi başlayan EVA üretim kapasitesinin artırılması planları bulunuyor.

Öz Tüketime Yönelik Çatı ve Arazi Tipi GES Kurulması %10 - %12

Şirket mevcut büyümesine paralel olarak, artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla, mevcut kapasitesine ek olarak yeni arazi ve veya çatı Güneş Enerji Santrali kurmayı planlıyor.

Depolama Alanlarının Genişletilmesi %8 - %10

Güneş paneli üretim kapasitesi, yapılan yatırımlar sonucunda 2023 ilk çeyreğinde 1.800 MW’a ulaşmıştır. Artan kapasiteyle uyumlu olarak gerek hammadde, gerek üretilen Güneş Enerjisi Panelleri ve gerekse ticari ürünlerin depolanması için depolama alanlarının genişletilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda 23.000m2 ek hammadde ve ticari ürün depolama alanı inşa edilecek.

Finansman Maliyetinin Azaltılması %5 - %7

Bunun haricinde döviz riski ve finansman giderini azaltma ve finansal rasyoları iyileştirme amaçlı olarak döviz cinsinden krediler kapatılacak.

Anahtar Teslim Proje Geliştirme Amaçlı Olarak Arazi Satın Alımları %3 - %5

Şirket faaliyet konusu olarak yatırımcılara sunmak üzere GES Santrali kurulumları için Türkiye genelinde kapasite, imar teşvik ve Çağrı Mektubu uyumlu proje geliştirme faaliyetleri yapmaktadır. Bu faaliyetler kapsamında projenin gerçekleştirileceği arazilerin satın alımını yapmakta.

18 Oca 2023 - 14:53 - Halka Arzlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Popüler Ekonomi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Popüler Ekonomi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Popüler Ekonomi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Popüler Ekonomi değil haberi geçen ajanstır.